Ján Přeučil na tému: „Kúzlo manažérskej rétoriky“

V Business Institut sme mali tú česť privítať Jana Přeučila na Blokovom module s názvom "Kúzlo manažérskej rétoriky".

V Business Institut sme mali tú česť privítať Jana Přeučila, na ktorého Blokovom module s názvom „Kúzlo manažérskej rétoriky“ sa naši študenti mali možnosť dozvedieť najrôznejšie zásady, ktoré človeku zaistia uznanie poslucháčov, návody, ako ovládnuť trému, pracovať s hlasom a rečou tela alebo udržať logickú osnovu. Ján Přeučil je mužom jedinečného charakteru a nenahraditeľného šarmu, ktorý svojim hlasom, výrazom i umením získať si na svoju stranu široké publikum svojich poslucháčov, pôsobí na českých javiskách viac ako 50 rokov. Okrem herectva je aj špičkovým dabérom a lektorom. Vyštudoval DAMU a jeho herecká kariéra je spätá predovšetkým s Divadlom Na zábradlí a s hraním pre deti. Nezabudnuteľné sú aj jeho herecké výkony, napríklad vo Viole v jej najlepších rokoch či v dnešnej pražskej Ypsilonke. Vystupoval aj v niekoľkých muzikáloch Hudobného divadla v Karlíne a stvárnil viac ako 400 rolí v rozhlase, kde sa našlo uplatnenie práve pre jeho osobité rečnícke umenie. Ján Přeučil sa cíti a vyzerá stále mladý a je presvedčený, že život v divadle je mu predurčený už od útleho veku.

Na Business Institut sme privítali Jana Přeučila, na ktorého Blokovom module s názvom „Kúzlo manažérskej rétoriky“ sa naši študenti mali možnosť dozvedieť najrôznejšie zásady, ktoré človeku zaistia uznanie poslucháčov, návody, ako ovládnuť trému, pracovať s hlasom a rečou tela alebo udržať logickú.

Ján Přeučil je mužom jedinečného charakteru a nenahraditeľného šarmu, ktorý svojim hlasom, výrazom i umením získať si na svoju stranu široké publikum svojich poslucháčov, pôsobí na českých javiskách viac ako 50 rokov. Okrem herectva je aj špičkovým dabérom a lektorom. Vyštudoval DAMU a jeho herecká kariéra je spätá predovšetkým s Divadlom Na zábradlí a s hraním pre deti. Nezabudnuteľné sú aj jeho herecké výkony, napríklad vo Viole v jej najlepších rokoch či v dnešnej pražskej Ypsilonke. Vystupoval aj v niekoľkých muzikáloch Hudobného divadla v Karlíne a stvárnil viac ako 400 rolí v rozhlase, kde sa našlo uplatnenie práve pre jeho osobité rečnícke umenie. Ján Přeučil sa cíti a vyzerá stále mladý a je presvedčený, že život v divadle je mu predurčený už od útleho veku.

Dobrý deň, vítame Vás u nás na Business Inštitúte. Sme veľmi radi, že ste prišiel a urobil si na nás čas. Ste určite veľmi zaneprázdnený. Čo po profesnej stránke napĺňa Váš čas v poslednom čase?

Ja ďakujem za pozvanie do Business Inštitútu. Som tu už po niekoľkýkrát a tieto stretnutia s Vašimi študentmi, ktorým prednášam na veľmi zaujímavú a nadčasovú tému, ktorou je rétorika a základy hovorných a komunikačných zručností, bola pre mňa vždy veľmi príjemná. Ak teda pominiem túto aktivitu, je toho celý rad, čo napĺňa môj čas. Hlavná je zrejme činnosť herca v našom divadle – Divadle Evy Hruškovej a Jana Přeučila, ktoré hrá pre deti. Jazdíme po celej republike, po vlastoch moravských, sliezskych i českých, a sme veľmi radi, že je o naše predstavenie veľký záujem. Ide totiž o predstavenia, ktoré trochu vybočujú z bežných predstavení pre deti. Volíme veľmi zaujímavé a atraktívne témy, ktoré zaujmú deti širokého vekového spektra a v rámci ktorých môžu byť samy súčasťou predstavenia. My s mojou ženou hovoríme, že sa snažíme o tzv. apelatívne divadlo – teda sa snažíme vťahovať chlapcov i dievčatká do predstavenia tak, aby ich to pobavilo, potešilo a hlavne, aby sa niečo nové dozvedeli. Toto je mojou dominantnou činnosťou. Okrem toho hosťujem napríklad v štúdiu Ypsilon v letných Shakespearovských hrách, ktoré sa chystajú aj na rok 2014. Mám aj svoje sólové predstavenie „Päť klobúkov Jana Přeučila“, ktoré je v podstate „One ManShow“. Tiež teraz pripravujem ďalšiu záležitosť, na ktorú sa veľmi teším. Oslovil ma veľmi zaujímavý hudobný súbor Cigánski Diabli, čo je súbor fantastických hudobníkov, ktorí hrajú úžasným a ohromným spôsobom na cimbal, violu, husle a violončelo a patria medzi európsku špičku. Oslovili ma s ponukou spolupráce, v rámci ktorej by som ja k ich hudbe prispieval slovom. Výsledne to teda bude určite veľmi zaujímavý koncert. Toto je však ešte predo mnou. Ohľadom televíznej a filmovej činnosti sa venujem jednému skôr dlhšiemu projektu pre TV Nova. Tento projekt je sám o sebe veľmi pútavý a ja v ňom mám navyše veľmi zaujímavú úlohu, ktorá prechádza celým seriálom. Ale tých aktivít je pochopiteľne celý rad. Okrem toho prednášam aj na divadelnej fakulte vysokej hereckej školy v Banskej Bystrici, kde mám svoj ročník, alebo robím rad takýchto „rétorických laboratórií“ ako práve tu na Business Institut.

Vaše spektrum činností je skutočne veľmi široké. Ktorá z týchto činností Vás oslovila najviac alebo je pre Vás najzábavnejšia?

To nejde povedať, ktorá je najzábavnejšia. Pre hercov je základom a odrazovou métou divadlo – divadelné predstavenie a celý proces okolo neho. To je to podstatné a ja sa na každé predstavenie veľmi teším po všetkých stránkach. Kedykoľvek sa tohto procesu môžem zúčastniť, je to pre mňa veľmi vzrušujúce. Spomínam si, že tento rok v lete prebiehalo Divadelné leto pod plzenským nebom, kde sa realizovala inscenácia Troch mušketierov, v ktorej som stvárnil postavu kardinála Richelieu, a tú som si napríklad užil doslova nadmieru. Divadlo a hranie je pre mňa teda tým najväčším základom a odrazovým mostíkom pre všetky ďalšie profesie.

Dnes u nás prednášate na tému Rétorika. Prečo práve rétorika? Ako ste sa k rétorike dostali?

Veľmi jednoducho. Pred rokmi ma oslovila jedna vzdelávacia moravská agentúra, či by som ako herec zaoberajúci sa slovom (keďže pre mňa ako činoherca je slovo veľmi podstatné a dominantné) neusporiadal prednášku pre ľudí, ktorí tiež pracujú so slovom, vystupujú pred publikom či prezentujú. Je jedno či ide o právnikov, manažérov, tlačových hovorcov či pedagógov, skrátka pre všetkých, pre ktorých je slovo podstatnou profesnou záležitosťou. Keďže osobný kontakt je úplne nenahraditeľný, na čo sa často zabúda. Počítač a internet je síce magická vec, ale osobný kontakt je nezastupiteľný. Ten bol, je a bude. Preto som bol takto oslovený a prevádzkujem, ako som už spomenul, tieto „rétorické laboratóriá“, ktoré dávajú veľký dôraz na prax. Z toho dôvodu sú zrejme veľmi obľúbené a je o ne veľký záujem, čo ma teší.

Čo považujete za najdôležitejšie v rétorike? Kde napríklad ľudia v rétorike najčastejšie chybujú?

Táto otázka je veľmi zaujímavá, ale keby som na ňu mal odpovedať do detailu, vydalo by to skôr na menšiu seminárnu prácu (úsmev). Úplne bleskovo av skratke, ľudia si neuvedomujú, že keď s niekým hovoria, mali by hovoriť presne, jasne, jednoznačne, aktívne, osobito a zdravo nahlas. Bohužiaľ mnoho ľudí na význačných profesných miestach hovorí potichu, nezrozumiteľne, veľmi neaktívne a nekultúrne. A to nie je možné, pretože jazyk slovenský je nádherný. Je to ohromný poklad a my by sme mali byť radi, že máme taký krásny jazyk. Samozrejme, každý jazyk má svoju poetiku a svoj pôvab, ale my ako Slovania v strednej Európe by sme si mali uvedomiť, že čeština má neuveriteľnú kultúru, ktorá by sa mala prejavovať aj v hovorenom prejave. Ako v súkromnom, tak v profesnom živote. A zvlášť u tých ľudí, ktorí reč používajú ako základný profesijný bod, je to veľmi dôležité. Každý by na sebe mal v tejto oblasti zapracovať, aby jeho hovorený prejav zodpovedal potrebným profesným parametrom.

Moja ďalšia otázka bude zrejme obdobne náročná na stručné vyjadrenie, ale poviete nám, aký je podľa Vás kľúč k životnému úspechu? V čom práve Vy vidíte úspech života?

Pozrite, moja manželka Evinka mi venovala jednu krásnu knižku o zdravom životnom štýle, ktorá je pojatá z takého filozofického pohľadu. Tam je obsiahnuté jedno nádherné motto, ktoré sa mi nesmierne páči: „Umenie života spočíva v tom, uvedomovať si krásu všedného dňa.“ To vyjadruje úplne všetko. Čiže je nutné vedieť si život užiť v každej minúte av každej hodine, pretože nikto z nás nevie, čo bude za týždeň, za pol roka alebo za päť rokov. Ak by sme do toho chceli zapojiť aj úspešnosť, myslím, že každý, kto vykonáva profesiu a nevykonáva ju len z pohľadu obživy, ale ide do práce preto, že ju robí rád (čo je určité poslanie), musí byť tou profesiou posadnutý. Ja prednášam napríklad aj na filmovej fakulte v Písku, kde študuje množstvo mladých režisérov, strihačov, zvukárov, hercov a produkčných. Práve nedávno som tam mal úvodnú prednášku, kde som zdôrazňoval práve túto potrebu byť úplne posadnutý svojou profesiou, pokiaľ v nej chce byť človek úspešný. Inak to jednoducho nejde. Je potrebné sa venovať svojej profesii maximálne vo všetkých jej zložkách a parametroch. Keď budete pripravení, potom sa Vám aj trošku otvára náruč akémusi šťastiu. Pretože aj v dnešnej dobe a dnešnom konkurenčnom prostredí, ktoré je svojim spôsobom správne, hrá šťastie svoju rolu.

Takže súhlasíte, že šťastie by sa malo ísť v ústrety a tak povediac trochu naproti?

Áno, malo by sa (úsmev).

Veľmi ďakujeme za Váš čas a ochotu, pán Přeučil, stráviť s nami podvečer. Prajeme, nech sa Vám vo Vašom ďalšom pôsobení darí presne podľa Vašich predstáv a dúfame, že Vás u nás na Business Inštitúte nevidíme naposledy!

Ja ďakujem za pozvanie a verím, že tieto stretnutia, ktoré sú pre účastníkov skôr takou ochutnávkou, budú mať úspech a že študenti si stretnutie so mnou užijú.