Tomáš Raška: Základom úspechu je nasadenie a nevyhnutná zložka šťastie
Tomáš Raška, MBA, LL.M. je zakladateľom a majoritným vlastníkom investičnej a finančnej skupiny Natland Group.
Začínal takzvane od nuly a po pätnástich rokoch jeho skupina disponuje vlastným imaním v hodnote približne jednej miliardy korún. Posledné dva roky sa Natland Group sústredí na finančné investície predovšetkým v oblasti distressed assets. Pri klasických investícií sa Tomáš a jeho tím orientuje na rezidenčné development a stredne veľké projekty v korporátnej sfére.
V oblasti investícií a consultingu sa Tomáš Raška pohybuje už od roku 2001. Je členom predstavenstva SME UNION – Únie malých a stredných podnikov a tiež členom ďalších významných asociácií, napríklad International Fiscal Association. Investičné a finančná skupina Natland sa zameriava na investičné príležitosti na lokálnom trhu. Svoje portfólio rozširuje o nehnuteľností projekty a v posledných dvoch rokoch sú hlavným predmetom záujmu tzv. Distressed assets, projekty s prvkom problému. „Sledujeme, či existuje schopný tím a či je projekt, či už v existenčných problémoch alebo nie, schopný po ozdravenie rast, a to aj na zahraničných trhoch. Spoločnosť vhodná na investíciu, respektíve jej produkt, musí mať vždy svojho zákazníka, „prezradil stratégiu výberu majoritný vlastník Natland a úspešný podnikateľ Tomáš Raška, MBA, LL.M.
Ste zakladateľom a majoritným vlastníkom úspešnej investičnej skupiny Natland. Ako ste sa k oblasti investícií dostal? Cesta musela byť určite dlhá a tŕnistá …
K investíciám som sa dostal zhruba pred pätnástimi rokmi skrze poradenstvo. Začínal som ako poradca so špecializáciou na štruktúrovanie transakcií a M & A oblasť. Radil som vlastníkom firiem s ich predajom, najmä v IT sektore. Niekedy sa však títo ľudia dostali do stavu, kedy do dôchodku mali ešte ďaleko a chceli investovať odtrhnuté zdroja do nových projektov. Mandát sa teda obrátil aj na to, aby sme vyhľadávali nové investície a príležitosti. A nie je nezvyčajné, keď niekomu radíte, do čoho investovať, čo je dobré a výhodné, keď na dôkaz toho, že danej príležitosti veríte, aspoň minoritné zainvestujete tiež. A tak sa zrodili moje investorskej začiatky. Svoje, feečka ‚získaná z poradenskej činnosti som spolu so svojimi klientmi začal investovať do rôznych transakcií, samozrejme do minoritných pozícií. Po rokoch sa tento, side efekt ‚poradenskej činnosti stal výhradný aktivitou mojej činnosti. Poradenský biznis pod značkou Apogeo som predal manažmentu, ktorý som si medzitým vybudoval, a začal som sa orientovať čisto na vlastné investície. „
V Natlande sa zameriavate iba na investície v Českej republike, alebo aj na investície v zahraničí?
V Natlande sme si vyskúšali aj investície v zahraničí. Bolo to predovšetkým o tom, že sa nám vydarili investície na lokálnom trhu. Keď sa vám darí doma, tak máte pocit, prečo by to nešlo aj v zahraničí? Skúšali sme investície na Ukrajine, investovali sme spoločne s vietnamským štátnym operátorom do spoločného, joint venture ‚, investovali sme v Španielsku … Ale spolu s príklonom k stredne veľkým investíciám sa zameriavame čisto na lokálny trh v Českej republike a na slovenské, kde budúci rok otvoríme stále lokálne zastúpenie. „
Podľa akého kľúča vyberáte projekty, do ktorých investujete?
„Vyvíja sa to určite v čase, pretože naše zameranie aj ambície sa jednoducho mení. Ako som už hovoril, investovať som začal vďaka poradenstvo. Čisto od investícií do minoritných, pasívnych pozícií sme sa postupne dostali k stredne veľkým projektom. A posledné dva roky sa v portfóliu viac zameriavame na tzv. Distressed assets, tzv. Na projekty s prvkom, problém ‚- či už v štruktúre akcionárov, v štruktúre biznisu ako takého, problémy vo financovaní a podobne. „
Čo by ste poradili podnikateľom v oblasti investícií a financií? V čom je podľa vás ukryté tajomstvo úspechu? Je vôbec nejaké?
Rád by som ho spoznal sám (smiech). Myslím si, že ide o kombináciu nasadení, záujmu o vec a nevyhnutné zložky šťastie. Žiadny univerzálny recept podľa môjho presvedčenia neexistuje. Úspešní sú podľa mňa tí, ktorí sú pre splnenie svojho cieľa pripravení veľa obetovať. Svoj voľný čas, svoje istoty. A ak k tomu majú ten povestný kúsok šťastia … bez toho to, obávam sa, úplne nejde.
Odporučil by ste sa nebáť neúspechu a nenechať sa odradiť?
Úspech je relatívny, záleží na tom, ako ho hodnotíte a čomu dávate v živote akú váhu. Nasadenie, vytrvalosť, tvrdá práca vedie k cieľu. Ten je dôležitý si určiť už na samom začiatku – a porovnávať ho neustále k realite. Ja za úspech považujem aj to, byť schopný včas si priznať, že som sa vydal, slepou uličkou‘. Treba sa s tým popasovať a ísť ďalej, neúspech nás toho veľa naučí … Nie je to zrovna etalón úspechu, ako ho poznáme z médií a filmov, ale je to reálna súčasť biznisového sveta všade okolo nás. A schopnosť preukázať svoju kompetenciu a schopnosť pri riešení krízovej situácie je pre mňa na popredných priečkach pomyselného rebríčka manažérskych predností.